DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kurz

Výcvikové hodiny
Z mimořádných důvodů dnes 17.11. Cvičák od 9 není. 9 h: Pokročilí
10 h: Mladí psi
10 h: Štěňata

Kurz základního výcviku pro začátečníky
 
Se svým novým pejskem můžete začít cvičit absolvováním základního výcviku.
Kurz základního výcviku pro začátečníky je u nás rozdělen do deseti lekcí, ve kterých se naučíte:
  • základní povely, jako je přivolání psa, chůze u nohy, odložení a další
  • jak správně psa motivovat ke cvičení
  • kdy a jak správně odměňovat psa 
Součástí cvičení psa je i socializace, seznamování se s novými věcmi i jinými mladými pejsky, což můžete každou neděli na našem cvičáku.
 
Co budete potřebovat?
  • Krátké vodítko, nikoli 2 metry dlouhé, které máte na procházky nebo samonavíjecí.
  • Odměny - pamlsky, a to buď přímo v kapse (protože nežli vyndáte sáček, otevřete ho, vyberete z něj odměnu a dáte psovi, pak v tu chvíli už to není odměňování, ale přikrmování), nebo v pamlskovníku, upevněném u pasu. Pes má být odměněn bezprostředně po dobrém provedení povelu.
  • Hračku nebo míček jako odměnu pro ty, kteří si pamlsky neberou, ale i na hru po výcviku či aportování.
  • Misku na vodu
 
 
Předpoklady správného výcviku
 
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Aby nám náš pes dělal jenom radost, je potřeba jej správně vycvičit, naučit ho, aby nám rozuměl. A nejlépe také naučit sebe rozumět svému psu. Nevychovaný pes nám totiž může způsobit i problémy. Jaké jsou hlavní kroky k tomu, aby bylo soužití se čtyřnohým kamarádem harmonické?
 

Pravidelnost

Pejskovi se věnujte pravidelně už od štěněte. Jedině tak ho naučíte, že poslouchat je samozřejmost. Nedá se s jistotou říct, jak dlouho výcvik zabere a ani, jak často bude potřeba psa trénovat. To záleží nejen na plemeni psa, ale i na jeho povaze. Přesto však dbejte na to, abyste psa cvičili s železnou pravidelností. Zároveň pamatujte na to, že byste měli dodržovat přestávky. Výcvik štěněte by však neměl trvat dlouho - malý pes se dokáže soustředit jen krátkou dobu, pět až deset minut. Proto je dobré výcvik prokládat přestávkami nebo krátkou hrou. 
 

Motivace

Zájem psa o cvičení vzbuzujeme správnou motivací. Motivací je naše nadšení a zájem o společně strávený čas. Motivací k dalšímu cvičení je také odměna. Odměnou může být slovní pochvala po správně provedeném cviku, ještě lépe však působí pamlsky. Neplatí to stoprocentně pro všechny psy, někteří "méně žraví" pejsci mohou za odměnu považovat přetahování nebo hru s míčkem a aportování. Malé štěně se ve spoustě ohledech podobá dítěti, na to nezapomínejte. Navíc to, jak se k psovi budete chovat od štěněte, se může odrazit na jeho povaze i v dospělosti. Buďte tedy trpěliví, chápaví a pejska dostatečně chvalte - po každém cviku jej pochvalte, podrbejte či odměňte. Uznání pána je pro pejska vyznamenáním a zadostiučiněním. 

 
Povely
 
Povely jsou krátké, stručné. Při povelu mluvte na psa rozhodným sebevědomým hlasem, ale nekřičte.
Malý pes počátku nerozezná, co mu říkáte, ale jak mu to říkáte. Intonace hlasu je pro psa ukazatel naší nálady. Pes pozná, když ho chválíte nebo káráte právě podle intonace. Dbejte tedy na to, aby poloha hlasu byla pokaždé taková, jakou ji situace vyžaduje, snažte se, aby bylo na vašem hlase znát, že máte radost, když se pejskovi cvik podaří.  
 
Důslednost
 
Při výcviku je nejdůležitější být důsledný a ze svých požadavků neslevovat. A to i v případě, že vám pes předvede ty nejsmutnější oči. Jedině tak si vybudujete respekt. Obrňte se trpělivostí a připravte se, že zvládnutí některých povelů může trvat delší dobu. Jsou plemena, která se cvičí jednoduše (např. německý ovčák), jiná mají „svou hlavu“ (např. akita inu). Co se však týče respektu, ten musí fungovat i opačně, tedy od pána k psovi. Vyvarujte se neadekvátních fyzických trestů.

Dobře vychovaný pes je zdrojem potěšení, špatně vychovaný pes vyvolává podráždění celé své smečky, ale i okolí.

Zdroj: